Szeresd a lovakat és a ponikat!!!

I love horses and ponys forever!!!

Lovakról

 Gyakori lóbetegségek                                                              

Savós patairha-gyulladás

Mi ez: A patairha, vagyis a pata belső, szivacsos állományának gyulladása. Mivel a szarutok elzárja az irhát, gyulladáskor nincs helye továbbduzzadni, ezért nagyon nagy fájdalmat okoz.

Tünetek: A ló sánta, vagy egyáltalán nem hajlandó mozdulni. Elülső lábát kifeszítve, súlyát a sarokrészre helyezve áll.

 Mennyire súlyos: Lehet nagyon súlyos is. Legrosszabb esetben a patacsont lesüllyed, vagy akár keresztül is szúródik a pata talpi részén.

Ok:  Túlzott táplálék vagy túlzottan tápanyagdús fű tavasszal és nyáron.

Kezelés:  Zárd be a pónit az istállóba, de ne legyen előtte más, csak egy kevés széna vagy árpaszalma, és azonnal hívd ki az állatorvost.

Megelőzés: Ha a lovad hajlamos a patairha-gyulladásra, sasszemmel figyeld, mit és mennyit eszik. Lehet hogy nyáron élelem nélkül be kell zárnod néhány órára az istállóba, ami kegyetlenül hangzik, de még mindíg jobb, mintha megbetegszik. Az olyan szájkosár, aminek az alján van egy lyuk, és ezen keresztül tud legelni a póni, segít abban, hogy kevesebb füvet egyen.

Kólika

Mi ez: Hasgörcs

Tünetek: Ha csak gyengén kólikázik a ló, nem eszik, és órákig is ácsorog rosszkedvűen. Komolyabb esetben többször is lefekszik, lehempereg, majd újra feláll, fogával a hasa felé kapkod. Ha nagyon kólikázik, akkor erősen izzad, és ijesztően dobálja magát az istállóban.

Mennyire súlyos: Rendkívül súlyos lehet, akár a ló halálát is okozhatja.

Ok: Túl sok abrak etetése;  olyan takarmány etetése, amihez a ló nincs hozzászokva (főleg ha egyszerre sokat kap);  de okozhatja az is  ha a póni feleszi az alomszalmát vagy túl sokat iszik etetés után.

Kezelés: Vedd el a ló elől a takarmányt, és azonnal hívj állatorvost.

Megelőzés: Ha a ló előtt nincs folyamatosan víz, etetés előtt itasd meg   - és tartsd  magad a takarmányozás szabályaihoz.
Csüdsömör

Mi ez: Nem gyógyuló seb a póni csüdjén, vagy lábvégein.

Tünetek: Varas, sebes részek

Mennyire súlyos: Nem súlyos, de kellemetlen lehet.

Ok: Olyan apró élőlények a talajban, amelyek megtámadják a póni bőrét, amikor az sáros.

Kezelés: Az állatorvostól kapott krémmel, és a varas részek lekapargatásával. Ahhoz hogy meggyógyuljon, levegőhöz kell juttatni a sebet.

Megelőzés: Segít, ha tisztán tartjuk a ló lábát, de a téli sárban csaknem lehetetlen elkerülni. A mezőgazdasági boltokban kapható szarvasmarh-krémmel vastagon bekenheted a ló lábát, Ez megakadályozza hogy a sár a bőréhez érjen. Elég piszkos, de működik!

Bögölylárva

Tünetek: Ha nyáron kicsi sárga pöttyöket látsz a ló lábszárán, azok bögölypeték. Ha a ló lenyalja a petéket, bögölylárvák kelnek ki a gyomrában, és a szájában.

Mennyire súlyos: Ha kezeled, nem súlyos.

Ok: A bögöly nyáron a lovak lábára petézik.

Kezelés: A peték úgy odatapadnak a póni lábához, mintha pillanatragasztóval ragasztották volna oda, de egy felnőtt egy késsel le tudja őket kapargatni. Ha a tél elején megfelelő féreghajtóval kezeljük a pónit, kiirtjuk belőle az esetleg kifejlődött lárvákat.

Tehát a betegségekről ennyit!

Hogyan add be a gyógyszert a lovadnak?

A por alakú gyógyszereket, mint a fenilbutazont (ami egy általános gyulladásgátló és fájdalomcsillapító szer, és nem buta) és a féreghajtó porokat egy csésze takarmánnyal tudod beadni. Ha a takarmányhoz adsz egy tenyérnyi vizet  jobban összeáll összekeveredik a gyógyszerrel.  Ha a ló nem akarja megenni a gyógyszerrel kevert takarmányt, vágj ketté egy szelet barna kenyeret, önts rá melaszt, és szórd a gyógyszert a kenyérre. A két darabot tedd össze szendviccsé, és vágd fel apró darabokra. Így már biztosan megeszi. A folyékony gyógyszerek beadásához kérj egy tű nélküli fecskendőt az állatorvostól. Pontosan annyi gyógyszert szívj fel a fecskendőbe, ami elő van írva, és nyomd be a ló szája sarkába (oda ahol nincs foga). Az állkapcsa alatt átnyúlva a másik kezed  helyezd az orrára, és próbáld meg lehetőleg vízszintesen tartani a fejét. Irányítsd enyhén hátrafelé a fecskendőt, és nyomd ki belőle a folyadékot a póni nyelvére!

                                 A ló takarmányozása
 A ló takarmányozásánál abból kell kiindulnunk, hogy alapvetően legelő állat. Ez azt jelenti, hogy emésztőrendszere a folyamatos, kis mennyiségű táplálék felvételére van berendezkedve.

Ezért takarmányozása során is arra kell törekednünk, hogy minél többször, kis adagokban kapja meg napi betevőjét. Ami egy átlagos hobbiló esetében napi 8-10 kg jó minőségű réti szénát, 4 kg abrakot (2 kg zab, 1 kg árpa, 1 kg kukorica) és nyalósót jelent.

Természetesen ettől igényei, munkáltatásának nehézségi foka, vemhességi állapota, az évszak, a fajta és nem utolsó sorban a rendelkezésünkre álló lehetőségek függvényében el lehet térni. Például, ha aló nehezebb munkát végez (távlovaglás, hosszabb túralovaglás), akkor abrakadagja emelhető 5-6 kg-ra is. Nézzük, milyen takarmányok közül válogathatunk, a lónak.
Szálastakarmányok

A ló természetes körülmények között kora hajnaltól délelőttig, majd délutántól késő estig legel, és abrakot nem eszik. Háziasított körülmények között viszont abrakot is kap és sajnos a legtöbb helyen a legelés helyett nyáron is kénytelen szénával beérni. Tehát a széna az alaptakarmánya, ezért az legyen jó minőségű és legyen belőle mindig az állat előtt. 

A szálastakarmányok közül is a leggyakoribb a réti széna . Ennek fehérjetartalma csekély, energiatartalma közepes és rosttartalma magasabb, mint a lucernaszalmának. A hátas azt a fűfélét kedveli a legjobban, ami lassan fásodik, így például az angol perjét és a réti perjét.

A betakarításra és a szénakészítésre a virágzás előtti vegetációs fázisban lévő növények alkalmasak, ebből készíthető a legjobb minőségű széna, amely zöldes színű ropogós és nem poros.A lucernaszéna nem igazán alkalmas, az inkább tejelő szarvasmarhának való. Magas fehérjetartalma miatt egyedül a szoptatós kancának adható.

A zabszalma kiegészítő ballaszt-takarmány lehet, mivel energia- és fehérjetartalma alacsony, rosttartalma viszont magas.

Tavasszal és nyáron azonban legjobb a zöldtakarmány, akár legeltetett akár kaszált formában. Fontos azonban az átszoktatás időszaka: vagy hagyjuk egyre többet legelni, vagy fokozatosan emeljük aló zöldtakarmány-adagját, hogy hozzászokjon a gyomra. A zöld pillangósok etetését viszont kerüljük. A kaszált zöldet mindig kiterítve tároljuk etetésig, hogy ne fülledjen be.

Abraktakarmányok

A ló háziasításával folyamatosan került előtérbe az abraktakarmányok etetése. Ennek az a magyarázata, hogy az abrak koncentrált takarmány a szénához képest. Az abrak erős fizikai igénybevétel esetén megfelelő tápanyagot és energiát biztosít alónak. A legáltalánosabb abraktakarmány a zab. Ez az egyetlen olyan takarmány, amiből annyit ehet aló, amennyi csak beléfér. Ennek oka, hogy szemszerkezete hasonlít a fűfélékre, energiatartalma közepes és rosttartalma magas.

A másik jó étrendi hatású abrakféleség az árpa. Külső burka szorosabban tapad a maghoz, mint a zabé, ezért szokták roppantva vagy zúzva is etetni. Tápanyagtartalma a zabhoz hasonló, bár energiában annál kicsit gazdagabb.

A harmadik abrak-alapanyag a kukorica. Ennek a legmagasabb az energiatartalma, viszont kicsi a fehérjetartalma. Nyerszsírtartalma alig marad el a zabétól. Ha csöves formában adjuk alónak, akkor tovább rágja, tehát nem tud belőle habzsolni, ami kólikás (bélgörcsös) tünetekhez vezetne. A morzsolt kukoricát adhatjuk egészben is, de jobb roppantva, vagy durván megőrölve.

Finom őrleményt soha ne adjunk a lónak, mivel sajátos szokása a takarmány fújása. Ezért a poros, vagy finomőrlésű takarmány különösen veszélyes számára, mivel a felszálló por belélegzése légzőszervi károsodást okozhat. Ennek kivédése egyszerű: etetés előtt az őrölt takarmányt vízzel locsoljuk meg.

A legjobb, ha az előbb említett három takarmányt kevert formában adjuk alónak, mert így az egyszerre többféle fontos anyaghoz jut.

Tápok, takarmány-kiegészítők, vitaminok

Manapság egyre elterjedtebbek aló számára kifejlesztett tápok. Ezek lehetnek önállóan etethetők, vagy kiegészítők is. Előnyük, hogy aló különböző fejlődési fázisainak igényei szerint tartalmazzák a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Ízük miatt a ló ezeket is szereti.

    

                                            http://www.pannonlogyogyasz.hu/plsz/addimages/sokalmplus.jpg

táplálék kiegészítő                                                  vitamin

                                         A ló jegyei 

                                                                                                                                                                            

Hóka: A hóka majdnem a leggyakoribb jegy a lovaknál, az orháton helyezkedik el. Más jegyekkel együtt jelenhet meg, és szélessége hosszúsága és iránya szerint nevezték el. A hóka eszerint lehet széles vagy keskeny, szabályos vagy szabálytalan, összefüggő, megtört vagy fűzött. Az a ló, amelynek az egész orrnyerge fehér, beleértve a szemek környékét és az orrlyukakat is, "lámpást" visel. Ha ez a jel csak az arc egyik felét fedi el akkor Fél lámpásról beszélünk. A fejen található összes jegy lehet hófehér, tűzött, árnyékolt, szeplős, foltos, szabálytalan, illetve a szélén tűzött vagy árnyékolt.

Csillag: Egy fehér folt a ló homlokán. Gyakori jegy

Orrcsík: Ha a ló orrhátán függőlegesen egy fehér csík húzódik végig, a lónak orrcsíka van. Az orrcsík megtört is lehet.


 

                                                                               A ló testfelépítése 

Ló testrészei és csontváza

 

 

  

   1.állkapocs, 2.állcsont, 3.szemgödör, 4.homlokcsont, 5.halántékcsont, 6.nyakcsigolyák, 7.lapockaporc, 8.hátcsigolyák, 9.ágyékcsigolyák, 10.keresztcsont, 11.medencecsont, 12.farokcsigolyák, 13.lapocka, 14.karcsont, 15.könyökcsont, 16.orsócsont, 17.elüls? lábt? (kézt?) csontjai, 18.elüls? lábközép csontjai, 19.elüls? végtag ujjcsontjai (csüd-, párta-, paracsont), 20.szegycsont és bordák, 21.térdkalács, 22.combcsont, 23.sípcsont, 24.szárkapocs, 25.sarokgumó, 26.a hátulsó lábt? (csánk) csontjai, 27.hátulsó lábközép csontjai, 28.hátulsó végtag ujjcsontjai (csüd-, párta-, paracsont)

 


a)külső rágóizom, b)váll-nyelvcsonti izom, c)Szegyfejizom, d)fejnyakkarizom alsó része,  e)fejnyakkarizom felső része, f)szíjizom, g)az alsó fürészizom nyaki része, h-h`)csuklyásizom, i)széles hátizom, j)az alsó fürészizom mellkasi része, k)külső bordaközi izom, l)a felső fűrészizom hátulsó része, m)külső ferde hasizom, n)középső farizom, o)a combpólya feszítője, p)felületes farizom, r-r`)a comb kétfejű izma, s)félig inas izom, t)mély szegyizom, u)felületes szegyizom kulcscsonti része

 
     Bármi kérdésed van, nyugodtan írj az üzenőfalra vagy a vendégkönyvbe!




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 5
Havi: 31
Össz.: 2 017

Látogatottság növelés
Oldal: Lovakról
Szeresd a lovakat és a ponikat!!! - © 2008 - 2024 - horses-ponys.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »